Panele Drewniane

Panele drewniane to trójwarstwowa podłoga wykonana w 100% z naturalnego drewna nie poddanego procesom modyfikacji. Doskonale łączy walory użytkowe i estetyczne drewna z łatwością montażu i renowacji. Panel drewniany zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną, jest wytrzymały na odkształcenia oraz na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki higroskopijności drewna posiada zdolność naturalnej regulacji mikroklimatu wnętrza, w którym jest zainstalowany. Wszystkie składniki użyte przy jego produkcji spełniają najostrzejsze normy ekologiczne. Podłogę można bez obaw układać w sypialniach, pokojach dziecięcych i przedszkolach.

Panel drewniany to trzy warstwy naturalnego drewna fabrycznie wykończona lakierem bądź olejem naturalnym:

 1. Kilka warstw fabrycznie nakładanego lakieru bądź oleju naturalnego (ilość warstw uzależniona od producenta podłogi)
 2. Warstwa licowa (ok. 4,0 mm) z drewna szlachetnego np.: dąb, jesion, buk, klon, brzoza, merbau, jatobe, iroko, sapella itp.
 3. Warstwa środkowa poprzecznie klejona: drewno iglaste
 4. Warstwa dolna, stabilizująca konstrukcję deski: drewno iglaste

Panel drewniany składa się z trzech warstw drewna naturalnego trwale połączonego ekologiczną spoiną klejową. Warstwy dolna i środkowa zbudowane są z drewna iglastego, natomiast warstwę licową tworzy szlachetne drewno o grubości ok. 4,0 mm. Warstwa dekoracyjna wyrobu jest wyszlifowana i może być pokryta lakierem UV (w różnych opcjach połysku), olejowana z zachowaniem naturalnej barwy drewna lub podbarwieniem na biało, a także na specjalne zamówienie wykonana „na surowo” bez wykańczania powierzchni. Po latach użytkowania, można ją poddać renowacji poprzez szlifowanie i na przykład powtórne lakierowanie.

Panele drewniane układa się w systemie „pływającym” lub „klejonym”.

 1. Montaż pływający polega na bezklejowym montażu desek trzywarstwowych używając materiałów podkładowych, takich jak mata korkowa, płyty podłogowe EKO, pianki oraz tektury faliste (pamiętaj o zakupie folii paroszczelnej!). Zapewnia on szybkie i tanie ułożenie podłogi. Do największych zalet tego montazu należą:
  • prostota, szybkość i cena – przeciętnie układa się ok. 12 mkw na godzinę
  • możliwość samodzielnego montażu podłogi – każdy może ułożyć swoją podłogę, wystarczą chęci
  • podłoga gotowa do użytkowania od razu po ułożeniu
  • możliwość korygowania ewentualnych błędów montażowych
  • możliwość szybkiej wymiany uszkodzonych desek
 2. Montaż klejony polega na przyklejeniu desek do podłoża tak jak przy tradycyjnym parkiecie. Metoda ta wymaga zakupu preparatu gruntującego by odciąć wilgoć od posadzki oraz kleju odpowiedniego dla danej deski. Montaż radzimy zlecić Naszemu parkieciarzowi ze względu na wymaganą wiedzę dotyczącą używanych materiałów. Do największych zalet tego montażu należą:
  • podłoga jest bardziej stabilna
  • nie ma efektu uginania podłogi
  • nie stuka podczas chodzenia po niej jak w przypadku podłogi pływającej
  • ułatwia późniejszą renowację poprzez szlifowanie

Panele drewniane nadają się do montażu na posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Zalecanym przez każdego producenta jest montaż klejony. Montaż pływający może się odbywać przy zastosowaniu odpowiednich materiałów.

Lita podłoga fabrycznie lakierowana/olejowana jest bardzo trwała – chroni ją bowiem kilka powłok przemysłowo nanoszonego odpornego lakieru/oleju, utwardzonego promieniami UV. Wykończona podłoga wyróżnia się niższym kosztem oraz krótszym czasem montażu, gdyż jest gotowa do eksploatacji po jej przyklejeniu do podłoża (nie wymaga wielokrotnego szlifowania i lakierowania/olejowania).

Podłogi lakierowane fabrycznie posiadają lekko fazowane krawędzie, które nadają podłodze ciekawy wygląd i wyjątkowy charakter. Ich dużą zaletą jest także tuszowanie naturalnej pracy drewna w postaci szczelin. Parkiety lakierowane są łatwe w konserwacji i utrzymaniu w czystości. Posadzki wykończone fabrycznie mogą podlegać wielokrotnej renowacji.

Podłogi lakierowane fabrycznie można montować na dwa sposoby:

 1. Przykleić do posadzki za pomocą odpowiedniego kleju po ówczesnym zagruntowaniu posadzki;
 2. Przybić gwoździami do wcześniej przygotowanych legarów

Listwy przypodłogowe są elementem, którego głównym zadaniem jest maskowanie szczeliny między podłogą a ścianą. W spokojnych, klasycznych pokojach powinno się wybrać takie, które będą jak najmniej wyeksponowane. Czyli najlepiej w kolorze podłogi. Producenci podłóg mają w ofercie także i listwy.

Dla osób, które lubią urządzać wnętrza bardziej odważnie, ciekawym rozwiązaniem może być listwa w jednym z dominujących kolorów w pokoju.

Czyli niezależnie od koloru podłogi i ściany decydujemy się na listwy w kolorze wenge, ponieważ większość mebli jest w okleinie wenge.

Co do wysokości listew przypodłogowych – zwykle listwy mają 4-6 cm wysokości, czasem 8 cm (np. te robione z płytek ceramicznych przy podłodze z płytek). Jednak 14 cm to bardzo dużo jak na typowe listwy. Jest jednak trend, by listwa była elementem dekoracyjnym jakby zakańczającym ścianę w dołu. Takie rozwiązanie jest na zdjęciu obok. Wtedy jest dość wysoka i w kolorze ściany.

I jeszcze o modzie – nie są już modne listwy z tzw. brzuszkiem. Im prostsze, tym lepsze. Choć oczywiście, jak zwykle wszystko zależy od stylu wnętrza. W pokoju urządzonym klasycznie, z antykami czy meblami stylowymi, listwa z wypukłościami będzie jak najbardziej na miejscu.

Listwy przypodłogowe możemy mocować na klej lub stosując odpowiednie klamry do listew (każdy producent listew ma w swojej ofercie klamry dedykowane do odpowiedniego systemu montażu). Listwy przypodłogowe z PCV, które są rozbieralne można mocować po prostu przykręcając je do ściany).